poniedziałek, 20 października 2014

Rozowa wstazka

Październik to miesiąc poświęcony różowej wstążce, czyli Raku Piersi. Chciałabym się zapytać:  czy znasz swoje piersi? Czy wiesz jak jest zbudowana pierś ? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi "Nie" to proszę przeczytaj ten post.

Każdego roku notuje się ponad 15 tysięcy nowych zachorowań. Co roku na raka piersi umiera blisko 5 tysięcy kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium.

Coraz częściej słyszy się o raku piersi, dlatego nie możemy być obojętni w stosunku do siebie i naszych bliskich ! Mając 20 lat, mówimy.. : Na razie mnie to nie dotyczy.  Naprawdę ? A kiedy chcesz poznać swoje ciało jak nie teraz ?  Często jest tak, że ze strachu odwlekamy wizytę u lekarza, a bojąc się , że "coś wykryjemy" nie prowadzimy samokontroli.  To jest największy błąd ! 
Pamiętajmy, że nie każdy guz to rak ! 

Jeden z wykładowców na mojej uczelni powiedział "To wstyd dla Polek umierać na Raka Piersi i Szyjki Macicy" poniekąd się z nim zgodzę.  
Oczywiście, tym postem chcę Was zachęcić do zadbania o siebie, internet to największe źródło informacji, dlatego proszę Was, byście zapoznały się z poradami i profilaktyką. 
Jeśli boicie się zacząć badać, to odwiedźcie lekarza (ginekologa) lub w październiku Gabinety z Różową Wstążką i wykonajcie badanie USG, które upewni Was, że wszystko jest ok. a potem zaczniesz się regularnie badać. 


4 komentarze:

 1. Zdrowie, to jedyna rzecz, której nie da się kupić za pieniądze, dlatego powinnyśmy badać się regularnie i dbać o siebie:)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama mam tak, że niekoniecznie chcę iść do lekarza, bo się wstydzę, albo też mam lęk, że coś zostanie wykryte. Ale to chyba błędne myślenie i czas o to zadbać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie tak! Należy się badać i nie możemy wstydzić się iść do lekarza, to ich praca. Cieszę się, że październik to miesiąc walki z rakiem piersi, ponieważ moja bliska osoba leczy się i mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Każdy z nas powinien się regularnie badać!

  www.am-kubicowelove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń